Opieka paliatywna a wsparcie psychologiczne

Corsodyl

Choroba o niekorzystnych rokowaniach, często wywołuje u chorego określone reakcje psychologiczne. Chorym towarzyszą nie tylko objawy fizyczne, takie jak niesprawność, zmiany w wyglądzie, ale także cierpienia emocjonalne oraz socjalne.

Źródłem różnego rodzaju cierpień jest m.in. narastający ból, którego nie można uśmierzyć, nieskuteczna terapia, zniedołężnienie, oszpecenie, izolacja społeczna, lęk i troska o najbliższych oraz poczucie osamotnienia. Opieka paliatywna zwalcza nie tylko dolegliwości fizyczne, ale także te związane z psychiką chorego. W skład personelu opieki paliatywnej wchodzą psycholodzy, którzy posiadają doświadczenie w pracy z osobami znajdującymi się w hospicjum.

Rolą psychologa jest zapewnienie należytego wsparcia psychologicznego, jak również częste rozmowy z pacjentami. Zobowiązany jest również do organizacji terapii zajęciowej, w której mogą uczestniczyć wszyscy pacjenci hospicjum. Psycholog powinien również przygotować chorego na przyjęcie niekorzystnych wiadomości odnośnie stanu jego zdrowia bądź stosowanego leczenia. Pomoc psychologiczna wskazana jest również rodzinie choremu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *