Opieka paliatywna a wsparcie psychologiczne

Corsodyl

Choroba o niekorzystnych rokowaniach, często wywołuje u chorego określone reakcje psychologiczne. Chorym towarzyszą nie tylko objawy fizyczne, takie jak niesprawność, zmiany w wyglądzie, ale także cierpienia emocjonalne oraz socjalne.

Źródłem różnego rodzaju cierpień jest m.in. narastający ból, którego nie można uśmierzyć, nieskuteczna terapia, zniedołężnienie, oszpecenie, izolacja społeczna, lęk i troska o najbliższych oraz poczucie osamotnienia. Opieka paliatywna zwalcza nie tylko dolegliwości fizyczne, ale także te związane z psychiką chorego. W skład personelu opieki paliatywnej wchodzą psycholodzy, którzy posiadają doświadczenie w pracy z osobami znajdującymi się w hospicjum.

Rolą psychologa jest zapewnienie należytego wsparcia psychologicznego, jak również częste rozmowy z pacjentami. Zobowiązany jest również do organizacji terapii zajęciowej, w której mogą uczestniczyć wszyscy pacjenci hospicjum. Psycholog powinien również przygotować chorego na przyjęcie niekorzystnych wiadomości odnośnie stanu jego zdrowia bądź stosowanego leczenia. Pomoc psychologiczna wskazana jest również rodzinie choremu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *