Leczenie objawowe

ProSzkliwo Wzmacnia Szkliwo jest główną frazą kampani sprzedży past do zębów bezobjawowe wirusowe zapalenie wątroby typu c często przebiega łagodnie

Leczenie objawowe jest powszechnie wykorzystywane w medycynie paliatywnej. Za pomocą leczenia objawowego można zmniejszyć dolegliwości przy wielu chorobach, takich jak przeziębienie, grypa, jak i chorób przewlekłych oraz nowotworowych. Przykładem leczenia objawowego jest np. podanie morfiny w różnego rodzaju bólach.

Wielu chorych na nowotwory odczuwa bardzo silne bóle. Pacjentom takim zazwyczaj podaje się preparaty opioidowe. Bardzo ważne jest zapobieganie bólowi już po ewentualnej operacji. Dzięki temu intensywność bólu może być mniejsza.

Leczenie objawowe jest również stosowane przy dusznościach, wymiotach czy odczuciach niepokoju. Ponadto u pacjentów wykorzystuje się również inne terapie paliatywne, które działają korzystnie w zmniejszaniu dolegliwości. Powszechnie stosuje się m.in. paliatywne terapie ortopedyczne w przypadku pacjentów z patologicznymi objawami.

Chorym, którzy skarżą się na bóle o słabym natężeniu, podaje się zazwyczaj niesteroidowe leki przeciwzapalne. Równocześnie zalecą się zażywanie preparatów działających osłonowo. Jeżeli pojawiają się bóle neuropatyczne, najczęściej stosowane są leki wspomagające. Zazwyczaj są to środki przeciwdepresyjne oraz przeciwpadaczkowe.

Dobór leków ustalany jest indywidualnie, w zależności od potrzeb konkretnego pacjenta. Dawki leku powinny być stopniowo zwiększane oraz podawane w określonych odstępach czasu. Ważne, żeby poinformować pacjenta o stosowanej terapii, jej skutkach, a także uzyskać zgodę chorego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *