Jednostki chorobowe kwalifikujące do opieki paliatywnej

Avandamet 1mg/500

Opieka paliatywna dotyczy nie tylko chorób nowotworowych, ale także przewlekłych. Ten rodzaj opieki przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Lekarz, który decyduje o skierowaniu pacjenta do leczenia paliatywnego, bierze pod uwagę wiele czynników, m.in. dolegliwości pacjenta.

W przypadku dorosłych częstym wskazaniem do opieki paliatywnej są nowotwory. Niekoniecznie muszą znajdować się w zaawansowanym stadium. Wiele przypadków dotyczy osób, u których stwierdzono choroby wywołane przez wirus HIV. Podstawą do przyjęcia jest również zaawansowana niewydolność oddechowa bądź owrzodzenie odleżynowe. Opieka paliatywna dotyczy również osób, u których stwierdzono zaniki pierwotne ośrodkowego układu nerwowego. Choroby o podłożu neurologicznym, takie jak powikłania chorób zapalnych OUN, są kolejnym wskazaniem dla tego rodzaju leczenia.

Jednostki chorobowe dzieci, które kwalifikują do objęcia leczeniem paliatywnym, są znacznie bardziej złożone. Wyróżnia się różnego rodzaju nowotwory, takie jak nowotwory złośliwe tkanki limfatycznej, krwiotwórczej, kości i chrząstki stawowej, skóry, narządów trawiennych, oddechowych czy narządów płciowych. Opieka paliatywna przeznaczona jest również dla dzieci, u których wykryto obecność chorób, spowodowanych przez wirus HIV. Kryterium przyjęcia stanowią również choroby neurologiczne, takie jak porażenie mózgowe czy różnego rodzaju zaburzenia nerwowe. Leczenie paliatywne dotyczy również dzieci, które uległy różnym zdarzeniom. Zalicza się do nich m.in. różne następstwa wypadku komunikacyjnego, świadomego samouszkodzenia czy zażycia substancji toksycznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *