Czym jest opieka paliatywna?

pijąc alkohol nie możesz zażyć Kalipoz Prolongatum, ponieważ może to spowodować straszne skutki żółtaczka zaszczepi sie u nas za darmo

Przyczyną najczęstszych zgonów, zarówno w Polsce i na świecie, są choroby przewlekłe oraz nowotworowe. Wiele z nich nie rokuje większych szans na przeżycie, dlatego tak ważne jest zapewnienie choremu komfortu psychicznego, dobrej jakości życia oraz zmniejszenie cierpienia. Te zadania należą do opieki paliatywnej.

Opieka paliatywna bardzo często kojarzona jest z hospicjum. Według Światowej Organizacji Zdrowia są to pojęcia tożsame, jednak należy pamiętać, że leczenie paliatywne nie dotyczy wyłącznie osób w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Co prawda jedną z idei tego rodzaju opieki jest pomoc choremu oraz jego rodzinie w momencie umierania i żałoby, jednak ważnym punktem jest również poprawa jakości życia.

Opieka paliatywno-hospicyjna zapewniona jest przez zespół złożony z lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, pracowników socjalnych, wolontariuszy, psychologów czy księży. Dzięki temu chory otrzymuje pomoc nie tylko medyczną, ale także psychologiczną oraz duchową. Są to działania wzajemnie uzupełniające się. W ten sposób wszystkie potrzeby chorego zostają zaspokojone. Wykwalifikowany zespół jest również pomocny rodzinie chorego.

W Polsce dostępne są liczne ośrodki zajmujące się opieką paliatywną. Są to m.in. hospicja stacjonarne lub domowe dla dzieci i dorosłych, poradnie medycyny paliatywnej czy wyspecjalizowane oddziały szpitalne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *